Molila bih odgovor na navedeno pitanje:
kao novina u ovoj sezoni javljaju nam se radnici iz susjednih zemlja (izvan EU) te jedan radnik iz Meksika. Radnici i poslodavac su riješili sve što je potrebno da se radnici zaposle poput smještaja, boravišta, potvrde o nekažnjavanju i ugovora. Zanima me koja su njihova prava i pravila obračuna? Koji obrasci se šalju, odnosno na koji način se prikazuju u JOPPD obrascu?
Boravak i rad državljana trećih zemalja u RH, pa tako i sezonskih radnika, uređen je odredbama Zakona o strancima. Novi Zakon o strancima stupio je na snagu 1. siječnja 2021. godine, čime je prestao vrijediti prijašnji Zakon o strancima (NN, br. 130/11., 74/13., 69/17., 46/18. i 53/20., dalje: prijašnji Zakon o strancima).
U skladu s čl. 3. Zakona o strancima, sezonski radnik je državljanin treće zemlje koji zadržava prebivalište u trećoj zemlji, a zakonito i privremeno boravi u RH kako bi obavljao posao koji ovisi o izmjeni godišnjih doba u okviru jednog ili više ugovora o radu na određeno vrijeme koje je izravno sklopio s poslodavcem s poslovnim nastanom u RH. Djelatnosti u kojima je dopušteno zapošljavanje sezonskih radnika – državljana trećih zemalja su poljoprivreda i šumarstvo te turizam i ugostiteljstvo.
Privremeni boravak u svrhu rada (pa i sezonskog rada) odobrava se i izdaje kao dozvola za boravak i rad. Što se tiče obračuna plaće i prijava na obvezna osiguranja potrebno je izvršiti prijave na zdravstveno i mirovinsko osiguranje u skladu s propisima u RH. Drugim riječima, obvezno zdravstveno osiguranje za sezonskog radnika dokazuje se ugovorom o radu na temelju kojega ga poslodavac prijavljuje regionalnim uredima ili područnim službama ili ispostavama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje radi ostvarivanja prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja, u skladu s propisom kojim se uređuje obvezno zdravstveno osiguranje u RH. Poslodavac je obvezan obračunati i doprinose na plaću - doprinos za zdravstveno osiguranje.
Isto tako, od dana prijave u radni odnos i za sve vrijeme trajanja radnog odnosa, poslodavac je obvezan plaćati doprinose iz plaće, odnosno za mirovinsko osiguranje. Zasnivanjem radnog odnosa, odnosno sklapanjem ugovora o radu radnik postaje obvezni osiguranik prema propisima o socijalnom osiguranju RH, te se doprinosi u tom slučaju plaćaju u RH.
Potrebno je naglasiti da svi radnici, bez obzora na to jesu li RH državljani ili državljani trećih zemalja i osobe bez državljanstva zaposleni na državnom području RH, ako pravnim propisima Europske unije o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti ili međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju nije drukčije određeno, obvezni
su osigurati se na temelju generacijske solidarnosti u obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Kad je riječ o državljanima trećih zemalja, oni se mogu zaposliti u RH društvu ili u stranom predstavništvu, a mogu biti i izaslani na rad u RH.
…